GAL SEKNE: KREATOR USPEHA NAJMLAJŠIH

Košarkarski klubi trenirajo mladino in otroke ter predvsem vzgajajo in pomagajo pri zdravem odraščanju vseh, ki se odločijo, da bo šport del njihovega življenja. V kolikor je klubska politika pravilno nastavljena, je delo trenerjem, ki se ukvarjajo z mlajšimi selekcijami, poenostavljeno.

Ne glede na popularnost športa in naklonjenost okolja v katerem deluje klub, je marsikdaj pomembno, kako deluje članska ekipa, v marsičem vzor in zrcalna slika klubskega delovanja. A ne toliko v smeri rezultatskih vzgibov, ki so sicer pomemben dejavnik pri popularnosti panoge, pač pa v smislu športnega življenja, vzgoje, sprejemanja odgovornosti in ob koncu dneva znanja, ki si ga v nekaj letni karieri nabere vsak posameznik. Četudi gre le za košarkarsko znanje, ki vsakogar spremlja vse življenje, je košarka lahko tudi del življenja in posla na drug, prav tako pomemben način. Biti strasten gledalec oziroma navijač, ali del ekipe zapisnikarske mize, postati sodnik ali celo trener, prenašati znanje in izkušnje na mlajše, morda je pot usmerjena v širok spekter zdravstvene panoge, ali morda poslovno uspešnost podpreti s podporo klubu, v katerem si preživel najstniška leta. Klubsko zorenje traja dolgo časa in pretežno je košarka, sicer članica največjih šestih športov na svetu, dala vsakomur prijetne spomine in neprecenljive izkušnje.

Na mladih stoji svet in z njimi je moč graditi velike gradove. Brez njih, domala velja po vsem svetu, uspešnosti kluba ni moč izmeriti.

V košarkarskem klubu Šenčur Gorenjska gradbena družba, tudi v prihodnje edinemu gorenjskemu prvoligašu, delujejo mlajše selekcije v vseh kategorijah (U9, U11, U13, U15, U17 in U19). Kritična masa otrok, zaradi kraja samega in okoliških manjših krajev, ni velika, a je številčno vsako leto naraščajoča, predvsem pa vedno boj uspešna. Ob selekciji kadetov, bo v prihodnji sezoni 2018/19 v prvi slovenski ligi igrala tudi perspektivna skupina 13-letnikov, ki jo v rasti in zorenju po življenjski in košarkarski poti vodi mladenič, 23 letni Gal Sekne iz Trboj. Čeprav Gal prihaja iz glasbene družine in deloma nogometnega kraja, je kmalu po premiernem nastopu slovenske košarkarske reprezentance na svetovnih prvenstvih (2006 Japonska) začutil nekaj več do košarke: »Po svetovnem prvenstvu sem začel hoditi na treninge v Šenčur. Bil sem tudi kapetan mladinske ekipe.«, pospremi najstniško košarkarsko pot. Pri 17-ih letih mu je klub ponudil sofinanciranje pri izobraževanju in Gal je vstopil v trenerske vode ter pri tem dodaja: »Do sedaj sem deloval pri mlajših selekcijah. Seveda bi se nekoč rad preskusil tudi v starejših kategorijah. V toliko, da vidim, kje mi gre najbolje

Generacija fantov letnika 2006 je že pred dvema letoma, resda v drugi ligi, končala tekmovalni del sezone z enim samim porazom. Naslednja sezona bo pokazala iz kakšnega testa je mladi rod šenčurskih fantinov, ki venomer dobijo dodano energijo s klopi; nekaj od soigralcev, veliko tudi od trenerja Gala: »Ker imam še vedno veliko željo po igranju košarke, na tekmah in na treningih morda zgleda, kot da sem njihov šesti igralec. Svojo energijo prenašam na njih, vse sprejemam enako in jih ne delim na bolj ali manj perspektivne. Od vsakega igralca poskušam dobiti njegov maksimum, ki ga je sposoben dati. Največ znanja sem dobil od mojih bivših trenerjev in seveda na trenerskih usposabljanjih ter na študiju na fakulteti za šport. Zelo rad pa si tudi ogledam posnetke in članke različnih trenerjev, ki so dostopni na spletu.« 

Delo z mladimi ga veseli in ob vseh besedah je jasno, da radost poskuša prenesti na mlade košarkarje, ki se med seboj razlikujejo, a prav ta različnost je pot do popolne kombinacije. Fante krasi enotnost, zavezanost ekipi in borba za skupni cilj. Kako je Galu uspelo prepričati mlade najstnike, da so se v danem okolju odločili za košarko in s podpisali pod njo: »Košarko ima neizmerno rad in to veselje poskušam prenesti na njih. Še naprej bi rad, da fantje uživajo in, če bodo uživali, bodo tudi napredovali

Ob dobrih in kreativnih delovnih navadah se mladi igralci dobro razvijajo, a bržkone brez dobrega kluba, z dobrimi pogoji za delo ter podpore staršev, takšne generacijske rasti v Šenčurju ne bi doživeli: »Rezultatskih pritiskov ni bilo, a so verjetno prav zaradi tega rezultati prišli. Pogoje imamo odlične, tudi vodstvo kluba me podpira. Posebno poglavje pa so starši, ki na celi črti stojijo za nami. Pomagajo pri prevozih, na vsaki tekmi nas spodbujajo, organizirajo druženja in ne izvajajo nobenih pritiskov. Res so prva liga.«  

Gal in njegovi fantje so na zasluženih počitnicah. Nov val energije pa bo prišel še kako prav ob premierni prvoligaški sezoni za pionirje košarkarskega kluba Šenčur Gorenjska gradbena družba. Povedano po resnici, komajda čakamo.

 

Vse novice / članki