MILJAN PAVKOVIĆ – TVOREC USPEHA V ŠENČURJU

Članka ekipa Gorenjske gradbene družbe je v letošnji sezoni stopila še stopničko više od vseh prejšnjih, ko je kar praviloma višala letvico uvrstitev na različnih tekmovalnih frontah. V sezoni 2022/23 je bil GGD Šenčur prvič v zgodovini kluba v polfinalu državnega prvenstva – liga Nova KBM, kjer je bila z 2:0 v zmagah boljša Cedevita Olimpija. Prav tako so bili Ljubljančani boljši v polfinalu pokala Spar, kjer je bil GGD Šenčur leta 2018 celo v finalu. Zgodovinsko gledano bo za večno ostala nepozabna tudi sezona v regionalni ABA 2 ligi, kjer so člani vpisali štiri zmage in devet porazov, a nekaj od njih tudi na račun neizkušenosti ekipe. 

Kot praviloma velja, resda gre za košarkarski rek, za uspehi stojijo igralci, za neuspehi pa trenerji, pa je pomemben del na poti k uspešni sezoni prispeval 42 letni Miljan Pavković. Glavni trener članske ekipe GGD Šenčur je odraščal v Zaječarju, še danes pa velja za enega najboljših organizatorjev igre v zgodovini ABA lige. Ko je igral za Budučnost, Hemofarm, Radnički in del sezone za Igokeo, je zadel 231 trojk ter podelil 647 asistenc, kar ga še danes uvršča na osmo mesto zgodovinske lestvice ABA lige. Pavković je igral v finalu leta 2007 in bil še dvakrat na zaključnem turnirju ABA lige. Spomin seže v leto 2007, ko je v Splitu dosegel 30 točk in prinesel zmago Hemofarmu. Še bolj odmevna pa je bila zmaga ekipe iz Vršca, ko je Pavković leta 2009 dosegel 27 točk in skupaj s Stefanom Markovićem (18) in Milanom Mačvanom (15) sredi Beograda porazil Crveno zvezdo. Danes velja za enega najbolj bolj talentiranih mladih trenerjev v regiji, a sočasno je vsaka sezona polna izkušenj in učnih ur.

Za Gorenjsko gradbeno družbo je uspešna sezona zaključena. Po nekaj prespanih dveh nočeh, kakšne so zdaj vaše misli?                                                      
Miljan Pavković: »Ta sezona je bila za nas zelo uspešna. Za klub je to lep uspeh, prav tako so nekateri igralci dobili možnost, da igrajo tako v ABA 2 ligi kot tudi v domačem prvenstvu. Kot rečeno, za vse nas, je to bila uspešna sezona. Seveda smo mi vsi športniki in vsakič si želimo zmago, zato mi je žal za nekatere tekme, ki jih nismo odigrali dobro. Če potegnem črto, verjamem, da je za vodstvo kluba, za navijače in igralci ter trenerski štab, sezona bila zgodovinska in tudi uspešna.«

Vse štiri slovenske ekipe, ki so letos igrale ABA in ABA2 ligo so se uvrstile v polfinale lige Nova KBM, verjetno so to tudi ekipe, ki razpolagajo z najvišjimi proračuni. Zatorej so ti rezultati GGD Šenčur kar logični, ne samo, z veliko mero veselja, sprejemljivi. Se strinjate?                          
»Se strinjam, čeprav ne poznam proračunov ostalih ekip. Jaz sem predvideval že v začetku sezone, da mi spadamo med najboljše štiri ekipe v Sloveniji. Sestavili smo dober igralski kader in imeli smo dovolj dolgo klop. Po rednem delu sezone se je izkazalo, da sta Krka in Helios precej dominantno zaključila ta del sezone, med tem ko so bile ostale ekipe zmožne premagati kogarkoli. Bi se pa strinjal, da v kolikor ne bi prišli v polfinale, bi bilo to zame razočaranje.« 

V ABA 2 ligi ste pustili soliden vtis ob štirih zmagah. Malce je bil ponesrečen slabši začetek sezone, a ekipa praktično ni imela izkušenj. V preteklosti sta v regionalni ligi igrala le Dino Murić in Matej Rojc ter vi, kot igralec. Kje ste kot ekipa najbolj napredovali? Česa ste se v premiernem udejstvovanju v tej ligi, najbolj naučili?
»Hitro smo dojeli, da se tekma igra vseh 40 minut. Na kar nekaj tekmah se je zgodilo, da smo dobro igrali prvi polčas, ali recimo primer tekme proti Krki, ko smo dobro igrali tri četrtine. Na tem nivoju to ni dovolj. Potrebno je igrati dobro 40 minut in delati čim manj napak. Kdor naredi manj napak, ta odnese zmago. Na tekmah v ABA 2 ligi smo nadgradili obrambo, ki je postajala vedno bolj čvrsta. Lani, ko smo igrali le domače prvenstvo, je bila obramba bolj mehka. Igranje v ABA 2 ligi nam je prineslo izkušnje.«

Kot igralec ste pustili globok pečat v prvi ABA ligi (8. asistent vseh časov), saj ste igrali finale in še nekajkrat bili na zaključnem turnirju. Letos ste prvič vodili ekipo v ABA 2 ligi in izkušnje v primerjavi z igralskimi časi so drugačne?                    
»Ja, vloga je drugačna. Sem pa opazil, da je bila motivacija pri igralcih precej višja, kot pred tekmami v slovenskem prvenstvu. Seveda je zdaj v ABA ligi drugače, saj druga liga tekmuje po sistemu turnirjev. Težko je najti pravilen recept, da ekipo dobro pripraviš na tri tekme v šestih dneh v ABA 2 ligi, potem pa te takoj po prihodu v Slovenijo čaka tekma domačega prvenstva. Potrebno je držati visok nivo, a je to zelo težko. Imeli smo pet turnirjev, a le enkrat smo po prihodu v Slovenijo zmagali prvenstveno tekmo. Zdaj so izkušnje in znanje precej večje kot pred začetkom letošnje sezone.«

Pred polfinalom lige Nova KBM ste sami dejali, da je serija proti Cedeviti Olimpiji kot nagrada za igralce, ki so vso sezono dobro trenirali. Na prvi polfinalni tekmi je bila nagrada tudi polna dvorana.
»Na tej polfinalni tekmi je bilo tudi veliko otrok naših mlajših selekcij. In ti otroci so vseskozi navijali, pa čeprav so jim morda idoli Zoran Dragić, Edo Murić in Alen Omić. Vsi ti otroci pa so stiskali pesti za GGD Šenčur, kar je dokaz o pripadnosti klubu. Rad bi, da bi bilo tako tudi v prihodnjih sezonah, saj otroci vzljubijo košarko na poseben način. Tudi mi smo v mlajših letih navijali za določen klub in imeli svoje idole. Kasneje smo želeli biti v njihovi koži in postati vrhunski košarkarji. Igralci in strokovni štab je začutil to vzdušje na tribunah in vse to daje dobro energijo in dviga željo. In mislim, da smo to tudi pokazali na prvi polfinalni tekmi.« 

Tudi v Tivoliju je bilo vzdušje kar dinamično.                      
»Res je. Vzdušje v Tivoliju je sicer precej drugačno kot v Stožicah. Vzdušje v hali Tivoli je recimo, bolj toplo. Pa tudi tam se je spisalo veliko zgodovinskih poglavij, še posebej za nas, malce starejše, ki smo spremljali in gledali tekme v legendarnem Tivoliju. Na drugi polfinalni tekmi je bilo dobro vzdušje, tudi zaradi naših navijačev, ki so nas bodrili v Ljubljani.«

Kakšen je vaš status v KK GGD Šenčur?                  
»Dogovoril sem se z vodstvom kluba, da ostanem tu tudi naslednjo sezono. Že zdaj lahko rečem, da so ambicije še nekaj višje. Želimo narediti še en korak naprej, višje. Ambiciozen sem sam in to vidim tudi v upravi kluba. Vodstvo nam, trenerski ekipi, daje dobro podporo in ta sinergija je zelo pomembna. Ustrezno so se zvrstile nekatere stvari od mojega prihoda preteklo sezono in vsakič smo naredili korak naprej. Upam, da bomo naredili ekipo s katero bomo tudi ob koncu prihodnje sezone dejali, da je tudi ta uspešna.«

Vse novice / članki